Tour Schedule

Jump to...
Chicago Schedule (7:30pm doors, 8:30pm showtime)
New York City Schedule (6:30pm doors, 7:30pm showtime)
Baltimore Schedule (7:30pm doors, 8:30pm showtime)


Chicago at Elastic Arts
September 14th (7:30pm doors, 8:30pm showtime)
Set 1
Jim Baker (synthesizer, piano)
John Berndt (reeds, computer, invented instruments)
Tom Boram (synthesizer, computer, harpsichord)
Michael Zerang (percussion)
Set 2
Angel Bat Dawid (clarinet, piano)
Jamal Moore (reeds)
Set 3
Rose Hammer Burt (reeds)
Carol Genetti (vocals)
Shelly Purdy (percussion)
Set 4
Ben Baker Billington (drums, electronics)
Jeff Carey (computer, lights)
Owen Gardner (guitar, cello)
September 15th
Set 1
Samuel Burt (daxophone, bass clarinet)
Eric Leonardson (springboard)
Stewart Mostofsky (electronics)
Cristal Sabbagh (dance)
Set 2
CK Barlow (electronics, sampling)
Julie Pomerleau (violin, viola)
Jason Soliday (electronics)
Set 3
Jen Hill (miscellaneous)
M.C. Schmidt (electronics, balloon)
Set 4
Andrew Bernstein (saxophone)
Tomeka Reid (violoncello)
Katherine Young (bassoon, electronics)


New York at Roulette
September 19th (6:30pm doors, 7:30pm showtime)
Set 1
Tom Boram (synthesizer, computer, harpsichord)
Ikue Mori (electronics)
C Spencer Yeh (voice, violin)
Set 2
Owen Gardner (guitar, cello)
Shelly Purdy (percussion)
Margaret Schedel (violoncello, electronics)
Set 3
Andrew Bernstein (saxophone)
Jeff Carey (computer, lights)
Jamal Moore (reeds)
Ras Moshe (sax)
JD Parran (woodwinds)
Set 4
Lea Bertucci (bass clarinet, alto sax, electronics)
Samuel Burt (daxophone, bass clarinet
Michael Evans (percussion, theremin)
September 20th
Set 1
Bonnie Jones (electronics)
Laura Ortman (amplified violin)
Set 2
Rose Hammer Burt (reeds)
Sandy Ewen (guitar)
M.C. Schmidt (electronics, balloon)
Set 3
CK Barlow (electronics, sampling)
John Berndt (reeds, computer, invented instruments)
Tom Hamilton (electronics)
Amirtha Kidambi (voice)
Set 4
Chuck Bettis (electronics, vocals)
Jaimie Branch (trumpet)
Stewart Mostofsky (electronics)


Baltimore at Theatre Project
September 28th (7:30pm doors, 8:30pm showtime)
Set 1
John Berndt (reeds, computer, invented instruments)
Neil Feather (invented instruments)
Wendel Patrick (electronics, keyboards)
Set 2
Stephanie Barber (performance, spoken word)
Shelly Blake-Plock (electric guitar)
Samuel Burt (daxophone, bass clarinet
Jimmy Joe Roche (electronics)
Set 3
Jeff Carey (computer, lights)
Allison Clendaniel (voice, piano, cello)
Stewart Mostofsky (electronics)
Set 4
Andrew Bernstein (saxophone)
Tom Boram (synthesizer, computer, harpsichord)
Rose Hammer Burt (reeds)
April Camlin (drums)
September 29th
Set 1
Susan Alcorn (pedal steel)
CK Barlow (electronics, sampling)
Orlando Johnson (mandolin, found objects)
M.C. Schmidt (electronics, balloon)
Set 2
Carrie Fucile (objects)
Jamal Moore (reeds, percussion)
Ada Pinkston (dance)
Peter Redgrave (dance)
Set 3
Patrick Crossland (trombone)
Owen Gardner (guitar, cello)
Sarah Hughes (reeds, flute, loops)
Bonnie Jones (electronics)
Paul Neidhardt (percussion)
Set 4
Shelly Purdy (percussion)
Bob Wagner (drums)
Dan Conrad (flute, veena bambeena, chromaccord)